Jak používat parfémy

Jak správně používat parfém?

Na otázku proč hezky vonět zde nebudeme hledat odpovědi. Ženy obvykle hledají vůni, která vyjadřuje jejich aktuální životní situaci, pocity a postoje. Muži převážně hledají parfém, který vyjadřuje to jací by chtěli být, tedy takový parfém, který ztělesňuje jejich ideály.

parfem do vlasu

Pánské parfémy lze zjednodušeně rozdělit do skupin podle převažující vůně: levandule, citrus, chypre*, fougére** a orientální vůně. U dámských parfémů se rozlišují tři hlavní skupiny: květinová, orientální a svěží chypre*.

Parfémy mají rozdílné koncentrace vonných esencí a také se prodávají za rozdílné ceny. Je dobré si uvědomit jejich koncentrační rozlišení a aplikační účel.

 

parfem pro muze

Parfém (Parfum) – obsahuje 15-40% vonných esencí v lihovém koncentrátu, aplikuje se na pokožku, je doporučován spíše na večerní nošení a na mimořádné příležitosti, má nejdelší výdrž

Parfémovaná voda (Eau de Parfum, EDP) – obsahuje 8-15% vonných esencí v lihovém koncentrátu, aplikuje se na pokožku i oděv, má dlouhou výdrž

Toaletní voda (Eau de Toilette, EDT) – obsahuje 4–8% vonných esencí v lihovém koncentrátu, aplikuje se na oděv a pokožku, aplikace se opakuje i po dvou hodinách a na pokožce má vůně kratší výdrž

Kolínská voda (Eau de Cologne, EDC) – obsahuje 3-5% vonných esencí v obvykle 70% lihu, má kratší výdrž

Antiperspirant – obsahuje nejméně vonných esencí, aplikuje se opakovaně podle potřeby a jeho účelem je omezení pocení a potlačení a překrytí tělesného odéru nositele

Deodorant – obsahuje nejméně vonných esencí, aplikuje se opakovaně podle potřeby a jeho účelem je potlačení a překrytí tělesného odéru nositele

Jak se vůně z parfémů uvolňují ?

Kvalitní parfém je sestaven tak, aby vonné látky, které se postupně uvolňují působily ve všech fázích harmonicky, výborně se doplňovaly a aby byl rozvoj vůně nepřetržitý. U vůní se rozlišují tři části.

Hlava: první vysoké a lehké vonné tóny, jsou cítit ihned, voní asi 15 minut, převážně je tvoří citrusy a květiny

Srdce: střední vonné tóny, které určují charakter vůně, rozvíjí se až po několika minutách, voní 2 až 3 hodiny, převážně je tvoří ovoce a výrazné květiny

Základ: spodní vonné tóny, tyto těžké pomalu prchavé vonné látky voní 4 i více hodin po aplikaci, převážně je tvoří koření, santal, pačuli, vetiver

Všeobecně nejdelší výdrž mají parfémy se silnými základy jako je pinie, santal, pačuli, vanilka.

Jak se parfémy zkouší?

Vůni nejlépe posoudíte v ovzduší. Stříkněte parfém několikrát nad sebe a vůni nechte klesat dolů kolem svého nosu. Parfém si můžete také stříknout z větší vzdálenosti na vlasy, na paži nebo testovací tyčinku. Alkohol, ve kterém jsou vonné esence rozptýlené se rychle odpaří a na vlasech zůstanou vonné oleje.

Základní pravidla používání parfémů

Je dobré je dodržovat, abychom získali z parfémů co nejvyšší užitek.

Parfém je vhodné nanášet na těle na místa, která jsou hodně prokrvená, kde máme slabší kůži, a kde pod kůží prosvítají žílky a vlásečnice. Takovými místy jsou vnitřní strany zápěstí, místa na krku, za ušními boltci, u klíčních kostí, mezi ńadry, v loketních důlcích nebo i v jamkách ze zadní strany kolen. Silnější vůně s výdrží se nanášejí nejčastěji na krk a zápěstí. Výborně drží vůni také umyté vlasy a z oděvů pak ty vyrobené z přírodních materiálů a kožešin.

 

pouziti parfemu

Obvykle stačí nanášet parfém na dvě místa na těle. Nejčastěji na krk z obou stran a na zápěstí. V horkých letních dnech zkuste aplikaci do podkolenních jamek.

Některé ženy preferují parfémem projít. Vůně se stříkne před sebe a parfémovou mlhou se projde. Tento způsob je ideální, vůně je při něm rovnoměrně rozložená a není tak intzenzivní. Z dlouhodobého hlediska je to finančně náročnější metoda používání.

Je dobré si uvědomit, že každá vůně vyzní jinak když je nanesena na pokožce a jinak na oděvu. Vůni je proto vhodné nejprve otestovat a zjistit, kde Vám voní nejvíce. Vůně voní také trochu odlišně u různých osob. Na někom vůně působí nádherně a u jiného takový pocit nemáte. Je tedy dobré, když používáte vůně, které vám ‚sedí‘.

Každý kvalitní parfém tvoří harmonický celek. Parfémy se nemají míchat. Použije-li se totiž současně jiný, odlišně vonící přípravek, tak dochází k disharmonii, která může pro okolí vyvolat i nepříjemný dojem. Existují ale také parfémy, které lze výhodně kombinovat***. Takové parfémy jsou k tomu přímo navržené a uživatelé tak mohou dosahovat velmi originálních vonných skladeb. Jedná se většinou o parfémy jednosložkové k tomuto účelu vyrobené.

Pro používání parfémů platí také základní pravidlo držet se střídmosti. Je známo, že člověk sám sebe tolik necítí a vnímá se odlišně, než jej vnímá jeho okolí. Pokud na sobě po několika hodinách od aplikace vůni sami necítíte, tak to ještě neznamená, že veškerá vůně již vyprchala. Čichové buňky člověka se totiž stávají vůči používanému parfému tak trochu ‚imunní‘. Také je dobré si uvědomit, že silná kořeněná nebo těžká vůně nemusí vonět Vašemu okolí stejně hezky jako voní Vám samotným.

Parfém, parfémované mýdlo a parfémované tělové mléko se mohou vzájemně skvěle doplňovat, jsou-li z jedné řady dané značky. Mohou se však také vzájemně rušit a účinky Vaší oblíbené vůně mohou být pro okolí nepříjemné.

Parfém jde s výhodou aplikovat po horké sprše či koupeli, kdy jsou Vaše póry rozšířené. Vonné esence se do kůže dostanou hlouběji a vůně nevyprchá tak brzo. Vůně se lépe vstřebává a krásně se rozvoní.

Pro aplikaci na tělo je dobré mít hydratovanou pokožku. Výsledky jsou nejhorší na suché pokožce.

Netřete o sebe paže a zápěstí, vonné esence se narušují a rychleji vymizí, parfém může také vonět trochu jinak. Nechte parfém přirozeně zaschnout.

Naneste parfém na hřeben a učesané vlasy s ním přejeďte. Ve vlasech se vůně udrží dlouho a nejdéle vůně vydrží na umytých vlasech. Vlasovou aplikaci raději provádějte jen pro mimořádné příležitosti protože alkohol, ve kterém jsou vonné esence rozptýlené vlasy vysušuje.

Už začal studený podzim nebo je tuhá zima? Zkuste si přivolat své jaro novou vůní. V jednotlivých ročních obdobích je dobré používat různé parfémy.

Jak dlouho parfém vydrží?

Flakon s vůní se nemá po otevření nechávat na denním světle. Pokud parfém po otevření uchováváte v běžných teplotách kolem 20°C a je uložen mimo denní světlo například v obalu, v zásuvce, v tmavé místnosti, tak vydrží déle než rok.

Známky stárnutí parfému jsou charakteristické změnou jeho zabarvení, parfém trochu ztmavne, vůně má pryskyřičný tón a u uzávěru se objeví pryskyřičný prstenec. Takový parfém raději vyřaďte. Pokud vůně nemá pryskyřičný tón, tak se ještě zřejmě dostaví charakter a základ vůně. Takový parfém rychle spotřebujte. Zakoupený parfém si není dobré skladovat nerozbalený a neotevřený i když takto vydrží několik let. Nejkvalitnější parfémy mohou vydržet i desítky let, záleží na receptuře výrobce.

*chypre (cypřiš) – je název rodiny parfémů, které se vyznačují horní skladbou z citrusových tónů; střední tóny jsou z Cistus Labdanum, hnědé pryskyřice získané z keřů Cistus Ladanifer a Cistus Creticus (západní a východní středomoří); základní tóny jsou z mossy (mechové) a animalic (živočišné) odvozené z dubového mechu a pižma; ‚cypřišové‘ parfémy mají mnoho tříd v závislosti na jejich modifikacích

**fougere (kapradí) – je dnes jednou z hlavních rodin parfémů; tzv. fougere parfémy jsou vyrobeny z kombinací vůní s horními sladkými tóny z květů levandule; střední tóny jsou vůně oakmoss odvozené z druhu lišejníku a jsou popisovány jako vůně dřevité, ostré a mírně sladké; základem je coumarin vonící jako čerstvě posečené tráva a stává se nápadným čím více se odpařují těkavé složky parfému, je to sloučenina, která je obsažena v mnoha rostlinách zejména v silovoni obecném, tomce vonné, svízeli vonném a v divizně; aromatic fougere nebo-li aromatické kapradí – je to derivát této třídy, obsahuje další tóny bylin, koření a nebo dřev

***například Donna ‚Karan Essence‘ s vůněmi Lavender, Wenge, Jasmine a Labdanum, nebo Lolita Lempicka ‚Les Caprices‘ s vůněmi Violette, Réglisse a Amarena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *